مشاوره

مشاوره

مشاوره فرآیندی آموزشی است که به رشد شخصیت فرد می‌انجامد. مشاوره رابطه‌ای هدف‌دار و پویاست .که مراجع را در خودشناسی و تصمیم‌گیری مناسب و برآوردن نیازهایش یاری می‌دهد.به طور خلاصه مراجع از طریق گفتگو با مشاور در یک جو مملو از تفاهم، خود را بهتر و بیشتر می‌شناسد. چگونگی تصمیم‌گیری را می‌آموزد و سرانجام راه‌حلی برای مشکلش پیدا می‌کند.

مشکل مراجع ممکن است در زمینه‌های عاطفی، ذهنی، اجتماعی، اخلاقی، تحصیلی، خانوادگی یا شغلی باشد. مشاور باید محیطی مملو از درک، همدلی و تفاهم ایجاد کند.تا مراجع احساس آرامش و امنیت کند و مسائل خود را صادقانه بازگو کند.از این رو در مشاوره اولاً برقراری تعامل و رابطه مداوم و هدف‌دار بین مشاور و مراجع ضروری است. ثانیاً هدف غائی، اتخاذ تصمیمی منطقی و معقول است .که با نیازها و امکانات شخصی و اجتماعی مراجع سازگار باشد.

مشاوره به معنی همکاری کردن و رأی و نظر دیگری را در انجام کاری خواستن است. مشاوره جریانی است که در آن وجود ارتباط خاص بین مراجع و مشاور ضرورت دارد. مراجع معمولاً با مسئله و مشکلی عاطفی مواجه است .و مشاور در ارائه راه حل برای مشکلات عاطفی تخصص دارد. مشاور از طریق برقراری رابطه مشاوره‌ای، به مراجع کمک می‌کند. تا راه‌حلی برای مشکلش پیدا کند.

مشاوره تحصیلی

شامل کمک به شناخت استعدادها و توان های ویژه فردی برای انتخاب مناسب اهداف تحصیلی و مطالعاتی. راهنمایی هایی در زمینه روش های برنامه ریزی و مدیریت زمان، روش های بهینه مطالعه و….می باشد.

 

مشاوره خانواده

مشاوره خانواده شکلی از روان درمانی هست که استرس و تعارضات بین اعضای خانواده رو کاهش میده. و ارتباطات و تعاملات بین اونها رو بهتر میکنه. مشکلات موجود در خانواده می تونه بر تمام جنبه های زندگی اعضای خانواده اثرگذار باشه. درواقع مشاور خانواده به شما کمک می کنه. این مشکلات رو حل کنید.

 

مشاوره اقتصادی

مشاور اقتصادی درواقع فردی است که به افراد حقیقی و حقوقی در جامعه کمک می‌کند. تا بهتر بتوانند سرمایه خود را مدیریت کنند. این نوع از مشاوران عمدتا به صورت حرفه‌ای به ارائه توصیه‌هایی در زمینه سرمایه گذاری، بیمه، مسکن، تامین مالی جهیزیه و دانشگاه، بازنشستگی و و دیگر هزینه‌ها می‌پردازند. وظایف مشاور مالی به این صورت است که باید بر اساس اهداف و نیازهای مالی افراد به آنها پیشنهادات مفید و کاربردی بدهد.

 

مشاور مالی

مشاور مالی در حقیقت، شریک برنامه‌ریزی شما است. به‌عنوان مثال، ممکن است. شما تصمیم بگیرید خانه‌ای ویلایی برای تفریحات‌تان بخرید یا دوره‌ای را در دانشگاه خصوصی برای ده سال آینده بگذرانید. برای دستیابی به این اهداف، به کسی نیاز دارید که برای تحقق این برنامه‌ها به شما در برنامه‌ریزی کمک کند. اینجا درست همان‌جایی است که نیاز به مشاور مالی را احساس خواهید کرد. انتخاب صحیح یک مشاور مالی، بسیار حیاتی است.

 

مشاور حقوقی.

مشاور حقوقی کسی است. که به واسطه‌ی دانش خود نسبت به قوانین،اصول و خدمات حقوقی می‌تواند. به شرکت‌ها و افراد در زمینه‌های حقوقی مانند امور قراردادها، حل اختلافات و دعاوی مشاوره دهد. در زمینه مسائل حقوقی برای جلوگیری از ضررهای احتمالی مشورت با یک مشاوره حقوقی امری ضروری است. چنین فردی با تسلط به قوانین و تجربه‌ای که دارد کمک می‌کند. تا افراد انتخاب‌های درستی داشته باشند و از ورود خسارت به آن‌ها جلوگیری می‌کند.

مشاور کاری

مشاوران کسب و کار مشاوره مدیریتی ارائه می دهند تا به سازمان ها کمک کنند. که عملکرد و بهره وری را بهبود دهند. این متخصصان کسب و کارها را تجزیه و تحلیل می کنند .و راه حل هایی را خلق می کنند و همزمان نیز به شرکت ها کمک می کنند. تا به اهدافشان برسند. صاحبان کسب و کار زمانی که نیازمند کمک یا چشم انداز در مسیر انتخابی خود هستند. یا نیازمند یک کاتالیزور برای تغییر در شرکت‌های خود هستند باید مشاوران را استخدام کنند.